talaj

talaj helyreállítása, szerkezetének, összetételének, C/N arány beállításának első lépései közé tartozik a Fa telepítés elegyesen, de %-os arányban kezdetben 40-80%-ban N megkötő fajták (akác: gyorsan nő, légköri N-t megköti a talajba, hasznosítása sokrétű), gyorsan növő fajták nyír, nyár, fűz (akár energia fajták), a gyors növekedésükkel lerövidíthetők kezdeti lépéseink, nem utolsó sorban gyümölcsöt, termést hozó Fák, kedvünkre és más élők kedvére.
Türelmetlenek árkokat ásnak, dobálnak tele rönkökkel, ágakkal. Ekkor a talaj ily drasztikus forgatásával a benne fény és oxigén nélkül élők enyhén szólva is kellemetlenül érzik magukat.
Célunk nem a pusztítás, hanem a sokszínűség visszaállítása a talajban, hiszen a növények által felvehető tápanyagok a talajlakók anyagcsere termékeik (szerves, kelát formátumok és gázok).
Fáink úgymond haláluk után is életet adnak közegként, táplálékként más élőknek melyek anyagcseréjük révén ugyanígy a növényeknek. Gyökerükkel feltörik a talajt és ha benne hagyjuk hozzájárulnak a humusz képzéshez, élettér és táplálék rovaroknak (pl. orrszarvú bogár lárváinak), gombáknak annélkül, hogy a talajt mint életteret bolygatnánk.
Kalapos gombáink megjelenése területünkön itt kezdődik.
Rovarok jelenlétével megjelennek a talajt alulról átforgatók, cickányok, vakondok. Ekkor kezdődhet az emberi talajművelés nélküli termelés.
Mint gondos Anya gyermekét, az erdő úgy védi a talajt lombjával (zöldellő és lehullott) takarva szélsőséges időjárástól, égető naptól (tisztító tűz, fertőtlenítő), dermesztő hidegtől.


Erdő a legmagasabb fokú szerves szerveződés (szimbiózis, szövetség) a bolygón, három közegben, föld alatt, földön, föld felett (levegőben).


szántóföld helyreállítása is fa telepítéssel kezdődik. Mezsgye árok (talajvíz vízszintes irányú mozgásának megtörése ami a szomszédból hozott szennyezést tompítja) belső partját fák, cserjék szegélyezik.
Művelésmódnak megfelelő térállású és tájolású, kezdetben rövid vágásfordulójú telepítés ami a fentről érkező szennyezést is szűri lombjával, gyökerével és hulladékával hozzájárul a takaráshoz, humuszképzéshez és biztosítja a szén, pillangósok esetében a nitrogén visszajutását a talajba.

Nincsenek megjegyzések: